Photo Uploader

File Upload

    Edit Media Title


    Tag photo

    Player Team

    Tagged Players

    Tagged Teams


    Preseason South Dakota Prep Media Poll: BBB and GBB---all classes

    The preseason South Dakota Prep Media basketball poll is listed below, with the top five teams in each class ranked by points received, along with the teams receiving votes. First-place votes are indicated in parentheses.

    Boys

    Class AA

    1. Aberdeen Central (17) -- 109

    2. Sioux Falls Lincoln (3) -- 84

    3. Sioux Falls O’Gorman (3) -- 62

    4. Harrisburg (1) -- 52

    5. Sioux Falls Washington -- 17

    Receiving votes: Huron 13, Brandon Valley (1) 10, Rapid City Stevens 7, Yankton 7, Pierre 6, Sturgis 4, Brookings 3, Rapid City Central 1,

     

    Class A

    1. Tea Area (25) -- 125

    2. Madison -- 93

    3. Sioux Falls Christian -- 56

    4. Sioux Valley -- 35

    5. Tri-Valley -- 31

    Receiving votes: Vermillion 13, St. Thomas More 10, Dell Rapids 8, Chamberlain 2, Pine Ridge 1.

     

    Class B

    1. Bridgewater-Emery (24) -- 124

    2. Clark/Willow Lake (1) -- 90

    3. Sully Buttes -- 57

    4. Irene-Wakonda -- 39

    T-5. Canistota -- 16

    T-5. Langford Area -- 16

    Receiving votes: Colman-Egan 11, Corsica-Stickney 5, Wolsey-Wessington 5, Harding County 3, White River 3, Potter County 2, Warner 1, Arlington 1, Aberdeen Christian 1, Sanborn Central/Woonsocket 1.

     

    Girls

    Class AA

    1. Aberdeen Central (13) -- 107

    2. Harrisburg (10) -- 104

    3. Sioux Falls O’Gorman (2) -- 52

    4. Sioux Falls Lincoln -- 47

    5. Brandon Valley -- 31

    Receiving votes: Sioux Falls Roosevelt 16, Rapid City Stevens 11, Pierre 4, Sioux Falls Washington 3.

     

    Class A

    1. St. Thomas More (23) -- 118

    2. Lennox (1) -- 89

    3. Hamlin -- 49

    4. Vermillion -- 42

    5. Dell Rapids -- 24

    Receiving votes: McCook Central/Montrose 22, Sioux Falls Christian (1) 14, Aberdeen Roncalli 7, Madison 5, Flandreau 4, Belle Fourche 1.

     

    Class B

    1. Sully Buttes (15) -- 92

    2. Warner (7) -- 79

    3. Avon (1) -- 63

    4. De Smet -- 50

    5. Ethan (2) -- 47

    Receiving votes: Sanborn Central/Woonsocket 27, Tripp-Delmont/Armour 6, Hanson 5, New Underwood 5, Deubrook Area 1.

    0 Responses

    Leave a Reply

    Submit comment





    Correspondent

    C.C. OHarra
    SDSB Site Manager: West River Sports ... and Then Some
    SOD BUZZARD
    Covering the Pheasant Belt
    John Wayne Jordan
    Covering West River Boys Hoops
    Jim Bussell
    Bringing you stories, tips, tricks and Black Hills fishing reports.
    Taylor Mohnen
    Western South Dakota Wrestling Insider
    Rapid City Sports Hall of Fame
    The Rapid City Sports Hall of Fame was started in 1972. Awards are given annually by the Officials.
    JACKALOPE
    South Dakota Boys Basketball Analyst
    Ranger Reporter
    Spotlighting West River Athletes
    RaiderNationTV
    Covering/Archiving Lyman High School sports the best I can while living East River.
    Dan Genzler
    High School and College Sports Analyst
    College Report
    Coverage of SD College Sports
    Trail Buzzard
    Conservationist and Black Hills Trail Aficionado
    Nate Brown
    Sports Analyst: Live Events
    SB VIDEO PICK
    Always on the lookout for video worth sharing.....
    Player Spotlight
    Brought to you by Benson Sports Training

    Blogger

    Kathy Cornelison
    Outdoor Cooking Fun
    Jimmy the Buzzard
    Always Gazing into his Crystal Ball....
    Nick Heeb
    SDSB Correspondent
    Clem Overpeck
    Wilcard Blogger Focusing upon Girls Basketball