Photo Uploader

File Upload

    Edit Media Title


    Tag photo

    Player Team

    Tagged Players

    Tagged Teams


    How the ranked GBB and BBB teams fared last week

    Boys

    Class AA

    1. Rapid City Stevens (14-2) defeated Sioux Falls Lincoln, 64-63.

    2. Rapid City Central (13-3) lost to Sioux Falls Washington, 69-62.

    3. Harrisburg (15-2) defeated Watertown, 65-58; defeated Huron, 57-54.

    4. Sioux Falls Lincoln (11-5) defeated Sioux City West, Iowa, 75-57;  

    5. Sioux Falls Washington (10-7) defeated Yankton, 50-39; lost to Rapid City Central, 69-62.

    Receiving votes: Brandon Valley (11-6) defeated Brookings, 64-50; lost to Aberdeen Central, 63-53. Yankton (11-6) defeated Sioux Falls Washington, 50-39; defeated Mitchell, 54-34; lost to Aberdeen Central, 64-55.

    Class A

    1. Sioux Falls Christian (17-0) defeated Western Christian, Iowa, 76-69; defeated Aberdeen Roncalli, 66-49.

    2. Madison (16-1) defeated Canton, 91-64.

    3. Sioux Valley (16-2) defeated Deuel, 99-47

    4. Dakota Valley (12-4) defeated Vermillion, 77-67; lost to Dell Rapids, 72-68 (OT)

    5. Bon Homme (13-3) defeated Burke/South Central, 56-31; lost to Platte-Geddes, 64-55.

    Receiving votes: Red Cloud (14-3) lost to St. Thomas More, 65-64; defeated Hot Springs, 70-55. Tea Area (13-5) defeated Flandreau Indian, 92-47; defeated Parkston, 85-44; defeated Lennox, 64-42; Dell Rapids (14-4) defeated Mount Vernon/Plankinton, 65-33; defeated Dakota Valley, 72-68 (OT); defeated St. Thomas More, 62-52. Miller (14-3) defeated Wessington Springs, 83-51; defeated Todd County, 85-67; Rapid City Christian (13-2) defeated Belle Fourche, 53-44; defeated Newell, 68-36.

    Class B

    1. Bridgewater-Emery (14-3) defeated Canton, 80-52; defeated White River, 65-52.

    2. Sully Buttes (15-1) defeated Herreid/Selby Area, 72-35; defeated Ipswich, 82-53.

    3. Clark/Willow Lake (14-4) defeated Tiospa Zina, 73-46; defeated Aberdeen Roncalli, 62-61; lost to Flandreau, 68-52.

    4. White River (15-2) defeated Stanley County, 75-40; lost to Bridgewater-Emery, 65-52.

    5. Warner (16-3) defeated Redfield/Doland, 52-29; lost to Groton Area, 61-59 (OT).

    Receiving votes: Corsica-Stickney (14-2) defeated Colman-Egan, 48-35. Canistota (14-2) defeated Sanborn Central/Woonsocket (41-37). Herreid/Selby Area (16-2) lost to Sully Buttes, 72-35. Irene-Wakonda (13-4) defeated Canton, 68-47; defeated Mount Vernon/Plankinton, 70-68 (OT).

    Girls

    Class AA

    1. Aberdeen Central (15-1) defeated Brandon Valley, 46-43; defeated Yankton, 49-45.

    2. Rapid City Stevens (15-3) defeated Sturgis, 64-57; lost to Sioux Falls Lincoln, 55-54.

    3. Sioux Falls Lincoln (13-3) defeated Rapid City Stevens, 55-54.

    4. Harrisburg (13-3) defeated Watertown, 46-42; defeated Huron, 51-37.

    5. Sioux Falls O’Gorman (11-5) defeated Sioux Falls Roosevelt, 49-21; defeated Brookings, 55-50 (OT).

    Receiving votes: Brandon Valley (11-6) lost to Brookings, 53-50; lost to Aberdeen Central, 46-43.

    Class A

    1. Belle Fourche (18-1) defeated Custer, 64-35; lost to Warner, 64-52.

    2. St. Thomas More (15-2) defeated Hill City, 79-30.

    3. McCook Central/Montrose (17-2) defeated West Central, 58-50; lost to Sioux Falls Christian, 53-51.

    4. Hamlin (17-2) defeated Deubrook Area, 69-25; defeated Redfield/Doland, 45-23.

    5. Lennox (16-3) defeated Pipestone Area, Minnesota, 63-36; defeated Tea Area, 77-30.

    Receiving votes: Vermillion (14-5) lost to Dakota Valley, 46-41; lost to LeMars, Iowa, 58-56. West Central (14-4) lost to McCook Central/Montrose, 58-50. Crow Creek (13-4) defeated Cheyenne-Eagle Butte, 66-53; Aberdeen Roncalli (15-3) defeated Groton Area, 53-28; defeated Clark/Willow Lake, 69-50. Winner (16-2) defeated McLaughlin, 69-39.

    Class B

    1. Sully Buttes (17-1) defeated Herreid/Selby Area, 48-36; defeated Ipswich, 58-44; defeated Little Wound, 58-38.

    2. Faith (19-0) defeated Wall, 58-34; defeated Hettinger/Scranton, N.D., 55-38.

    3. Warner (17-3) defeated Redfield/Doland, 38-37; defeated Groton Area, 57-40; defeated Belle Fourche, 64-52.

    4. Avon (16-3) defeated Viborg-Hurley, 53-37; lost to Tripp-Delmont/Armour, 47-44 (OT).

    T-5. Castlewood (15-2) defeated Waverly-South Shore, 46-36; defeated Arlington, 60-40.

    T-5. Waverly-South Shore (16-2) defeated Langford Area, 43-33; lost to Waubay/Summit, 50-34; lost to Castlewood, 46-36; defeated Ipswich, 47-43.

    Receiving votes: Irene-Wakonda (17-2) defeated Alcester-Hudson, 60-47; defeated Wynot, Nebraska, 51-32; defeated Canton, 63-36. Hanson (16-3) defeated Freeman, 48-31; defeated De Smet, 51-32. Ethan (16-2) defeated Wagner, 58-43; defeated Mount Vernon/Plankinton, 67-46. Waubay/Summit (17-2) defeated Waverly/South Shore, 50-34; defeated Great Plains Lutheran, 56-23; defeated Deubrook Area, 38-36 (OT)

    0 Responses

    Leave a Reply

    Submit comment





    Correspondent

    C.C. OHarra
    SDSB Site Manager: West River Sports ... and Then Some
    SOD BUZZARD
    Covering the Pheasant Belt
    John Wayne Jordan
    Covering West River Boys Hoops
    Jim Bussell
    Bringing you stories, tips, tricks and Black Hills fishing reports.
    Taylor Mohnen
    Western South Dakota Wrestling Insider
    Rapid City Sports Hall of Fame
    The Rapid City Sports Hall of Fame was started in 1972. Awards are given annually by the Officials.
    JACKALOPE
    South Dakota Boys Basketball Analyst
    Ranger Reporter
    Spotlighting West River Athletes
    RaiderNationTV
    Covering/Archiving Lyman High School sports. SDSU Alum.
    Dan Genzler
    High School and College Sports Analyst
    College Report
    Coverage of SD College Sports
    Trail Buzzard
    Conservationist and Black Hills Trail Aficionado
    Nate Brown
    Sports Analyst: Live Events
    SB VIDEO PICK
    Always on the lookout for video worth sharing.....
    Player Spotlight
    Brought to you by Benson Sports Training

    Blogger

    Kathy Cornelison
    Outdoor Cooking Fun
    Jimmy the Buzzard
    Always Gazing into his Crystal Ball....
    Nick Heeb
    SDSB Correspondent
    Clem Overpeck
    Wilcard Blogger Focusing upon Girls Basketball