Photo Uploader

File Upload

    Edit Media Title


    Tag photo

    Player Team

    Tagged Players

    Tagged Teams


    South Dakota Prep Media Poll: Feb. 12

    The South Dakota Prep Media basketball poll for the week of Feb. 12 is listed below, ranking the top-five teams, the team’s record, points received and ranking in the previous poll. First-place votes are indicated in parentheses.

    Boys

    Class AA

    1. Rapid City Stevens (22)          14-2   115   1

    2. Harrisburg (1)                        15-2    97    3

    3. Rapid City Central (1)             13-3    59    2

    4. Sioux Falls Lincoln                  11-5    46    4

    5. Sioux Falls Washington           10-7    41    5

    Receiving votes: Aberdeen Central 2.

    Class A

    1. Sioux Falls Christian (24)          17-0    115   1

    2. Madison                                  16-1     95   2

    3. Sioux Valley                            16-2     75   3

    4. Dell Rapids                             14-4     26   RV

    5. Tea Area                                 13-5     21   RV

    Receiving votes: Dakota Valley 17, Miller 5, Crow Creek 2, Red Cloud 2, Bon Homme 2.

    Class B

    1. Bridgewater-Emery (19)           14-3   114   1

    2. Sully Buttes (5)                        15-1   100   2

    3. Clark/Willow Lake                    14-4     57    3

    4. White River                             15-2     41    4

    5. Corsica-Stickney                      14-2    22     RV

    Receiving votes: Canistota 11, Irene-Wakonda 9, Warner 5, Langford Area 1.

    Girls

    Class AA

    1. Aberdeen Central (24)            15-1   120    1

    2. Sioux Falls Lincoln                  13-3    92     3

    3. Rapid City Stevens                 15-3    62     2

    4. Harrisburg                             13-3    51    4

    5. Sioux Falls O’Gorman              11-5    35    5

    Class A

    1. Belle Fourche (14)                  18-1   105   1

    2. St. Thomas More (10)             15-2   104   2

    3. Hamlin                                   17-2    70    4

    4. Lennox                                   16-3    39    5

    5. McCook Central/Montrose    17-2    35    3

    Receiving votes: Aberdeen Roncalli 3, Crow Creek 3, Winner 1.

    Class B

    1. Sully Buttes (13)                    17-1    105   1

    2. Warner (7)                            17-3      89    3

    3. Faith (4)                                19-0      86    2

    4. Castlewood                            15-2      37    T-5

    5. Irene-Wakonda                      17-2     15     RV

    Receiving votes: Ethan 7, Hanson 7, Avon 7, Waubay/Summit 4, Tripp-Delmont/Armour 3.


    0 Responses

    Leave a Reply

    Submit comment





    Correspondent

    C.C. OHarra
    SDSB Site Manager: West River Sports ... and Then Some
    SOD BUZZARD
    Covering the Pheasant Belt
    John Wayne Jordan
    Covering West River Boys Hoops
    Jim Bussell
    Bringing you stories, tips, tricks and Black Hills fishing reports.
    Taylor Mohnen
    Western South Dakota Wrestling Insider
    Rapid City Sports Hall of Fame
    The Rapid City Sports Hall of Fame was started in 1972. Awards are given annually by the Officials.
    JACKALOPE
    South Dakota Boys Basketball Analyst
    Ranger Reporter
    Spotlighting West River Athletes
    RaiderNationTV
    Covering/Archiving Lyman High School sports. SDSU Alum.
    Dan Genzler
    High School and College Sports Analyst
    College Report
    Coverage of SD College Sports
    Trail Buzzard
    Conservationist and Black Hills Trail Aficionado
    Nate Brown
    Sports Analyst: Live Events
    SB VIDEO PICK
    Always on the lookout for video worth sharing.....
    Player Spotlight
    Brought to you by Benson Sports Training

    Blogger

    Kathy Cornelison
    Outdoor Cooking Fun
    Jimmy the Buzzard
    Always Gazing into his Crystal Ball....
    Nick Heeb
    SDSB Correspondent
    Clem Overpeck
    Wilcard Blogger Focusing upon Girls Basketball