Photo Uploader

File Upload

    Edit Media Title

    Tag photo

    Player Team

    Tagged Players

    Tagged Teams

    South Dakota Prep Media Poll: How They Fared Last Week


    Class AA

    1. Rapid City Central (15-3) defeated Spearfish, 75-43.

    2. Rapid City Stevens (15-3) defeated Sturgis, 60-45.

    3. Harrisburg (16-4) lost to Sioux Falls Lincoln, 67-61.

    4. Sioux Falls Washington (11-8) lost to Sioux Falls O’Gorman, 74-65.

    5. Aberdeen Central (13-7) defeated Mitchell, 66-37; defeated Watertown, 51-46.

    Receiving votes: Sioux Falls Lincoln (12-6) defeated Harrisburg, 67-61. Sioux Falls O’Gorman (12-8) defeated Sioux Falls Washington, 74-65. Douglas (15-5) defeated Spearfish, 91-66; lost to Sturgis, 49-38.

    Class A

    1. Sioux Falls Christian (20-0) defeated Garretson, 102-54; defeated Tri-Valley, 82-44.

    2. Madison (19-1) defeated Milbank, 71-49.

    3. Sioux Valley (18-2) idle.

    4. Dell Rapids (16-4) idle.

    5. Tea Area (15-5) defeated Beresford, 64-47.

    Receiving votes: Miller (17-3) defeated Stanley County, 80-66; defeated Highmore-Harrold, 83-71. Crow Creek (17-3) defeated Winner, 66-49. Dakota Valley (14-6) defeated Lennox, 59-46.

    Class B

    1. Bridgewater-Emery (17-3) idle.

    2. Sully Buttes (19-1) defeated Eureka/Bowdle, 65-57.

    3. Clark/Willow Lake (15-5) lost to Arlington, 63-61.

    4. White River (18-2) defeated Lyman, 77-46.

    5. Corsica-Stickney (18-2) defeated Parkston, 64-41.

    Receiving votes: Canistota (17-3) defeated Menno, 61-48. Warner (16-4) idle. Irene-Wakonda (13-7) lost to Bon Homme, 67-58. Langford Area (16-4) defeated Waverly-South Shore, 61-22. Colman-Egan (15-5) idle.


    Class AA

    1. Aberdeen Central (19-1) defeated Mitchell, 58-47; defeated Watertown, 73-60.

    2. Sioux Falls Lincoln (16-3) defeated Harrisburg, 39-32.

    3. Rapid City Stevens (17-3) defeated Rapid City Central, 49-25.

    4. Sioux Falls O’Gorman (15-5) defeated Harrisburg, 44-35; defeated Sioux Falls Washington, 42-41.

    5. Harrisburg (13-7) lost to Sioux Falls O’Gorman, 44-35; lost to Sioux Falls Lincoln, 39-32.

    Receiving votes: Brandon Valley (13-7) defeated Huron, 62-41; defeated Yankton, 52-41. Brookings (11-9) defeated Yankton, 61-56; defeated Sioux Falls Roosevelt, 47-42 (OT).

    0 Responses

    Leave a Reply

    Submit comment


    C.C. OHarra
    SDSB Site Manager: West River Sports ... and Then Some
    Covering the Pheasant Belt
    John Wayne Jordan
    Covering West River Boys Hoops
    Jim Bussell
    Bringing you stories, tips, tricks and Black Hills fishing reports.
    Taylor Mohnen
    Western South Dakota Wrestling Insider
    Rapid City Sports Hall of Fame
    The Rapid City Sports Hall of Fame was started in 1972. Awards are given annually by the Officials.
    South Dakota Boys Basketball Analyst
    Ranger Reporter
    Spotlighting West River Athletes
    Covering/Archiving Lyman High School sports. SDSU Alum.
    Dan Genzler
    High School and College Sports Analyst
    College Report
    Coverage of SD College Sports
    Trail Buzzard
    Conservationist and Black Hills Trail Aficionado
    Nate Brown
    Sports Analyst: Live Events
    Always on the lookout for video worth sharing.....
    Player Spotlight
    Brought to you by Benson Sports Training


    Kathy Cornelison
    Outdoor Cooking Fun
    Jimmy the Buzzard
    Always Gazing into his Crystal Ball....
    Nick Heeb
    SDSB Correspondent
    Clem Overpeck
    Wilcard Blogger Focusing upon Girls Basketball